Winning Retail

סופרמרקט מעוצב - מהרעיון עד הביצוע

במקום הקדמה
חנות "חצי-חינם" בראשון לציון נולדה מתוך חזון: להפתיע את לקוחותיה עם חוויה קנייה מרגשת ושונה, ע"י מסחור חזותי מקורי וחדשני.
כחברות המובילות בתחום קיבלנו את המפתחות, הוראות כלליות ו... יצאנו לדרך.

לא היה לנו כיוון ברור אבל היה לנו כל מה שיכולנו לחלום עליו: מגרש משחקים ענק ורישיון ללכת עד הסוף.
עבודת העיצוב וההפקה היתה מאתגרת ואינטנסיבית. שמונה חודשים בהם חלמנו והפכנו, עיצבנו ומחקנו, בנינו ושינינו, ובעיקר מאוד נהנינו.

בספר הזה תמצאו את תוצאות העבודה וחלק מהתחנות שבדרך.
אנחנו מקוים שגם אתם תחושו את העניין, המורכבות וההתרגשות שהיו חלק בלתי נפרד מהתהליך העבודה המיוחד שהוביל להקמתה של חנות אחרת שכולנו גאים בה.

ניסינו ליצור חנות שהיא כל כולה חוויה מסעירה, ויחד עם זאת מנצלת כל סנטימטר של שטח מסחרי ושומרת על נוחות תפעולית.
רצינו ליצור עולם עשיר ומרתק שיפנה לדמיון, להרפתקה ולפנטזיה שמצויים בכל אחד מאתנו.

ביקשנו להציע למבקרים בחנות מציאות שונה ומיוחדת שבה הדמיות תלת ממדיות ענקיות של מוצרים, דמויות מוגדלות וחללים שלמים שעוטפים מכל עבר, הם חלק מהנוף.

אנחנו מאמינים שהצלחנו בכך.

הקרב על המדף

(מסתבר, שכולם יכולים להסתדר)
הכל התחיל כשחנות "חצי חינם" הראשונה שנפתחה בחולון יצרה מהפכה בענף הקימעונאות. הגודל, המגוון, סטנדרט השרות ומעל לכל הנראות והמסחור החזותי של המותגים שלא נראו עד אז.

אבל למרות התוצאה המרשימה, חוסר התיאום בין היצרנים גרם לכך שלכל מותג היה קונספט משלו, לפעמים אפילו באותה קטגוריה, והקונה נחשף לעיצובים שונים.

הפעם, היה ברור שבעלי "חצי-חינם" יובילו את חווית הקניה, ויקבעו באופן בלעדי את הקו העיצובי בחנות כולה ובכל קטגוריה וקטגוריה.

אבל לפני זה צריך היה לענות על כמה שאלות...
איך יוצרים דומיננטיות חזותית למותג מוביל בקטגוריה, מבלי להעלים את מתחריו, תחת אותו עיצוב?
איך מכנסים מותגים מתחרים תחת קונספט אחד, שיספק לצרכן תחושת כיף ועניין במהלך כל השהייה בחנות?
ואיך עושים את כל זה מבלי להפסיד שטחי מכירה, ומאפשרים תפעול נוח של החנות?

הסוד היה בנכונות המלאה של כולם להירתם לפרויקט בצורה מלאה. בעלי החנות שלא ויתרו על החלום, בעלי המותגים שהתגמשו, ואנחנו, חברות העיצוב-תכנון והביצוע veliva ו וא. א. תבניות ותצוגה, שתרמנו את כל הידע והניסיון למציאת כל פתרון.

ביצירתיות ובסבלנות רבה התגברנו על כל המכשולים והצלחנו לגשר בין החלום של בעלי החנות, הצורך של המותגים, הדרישות התפעוליות, וכמובן הרצון להנעים ללקוחות את זמן השהייה בחנות כדי לגרום להם לקנות יותר.

רוצים להתרשם בעצמכם? הסיור בחנות מתחיל ע-כ-ש-י-ו

ספינת הפיראטים

(ככה זה נראה כשחטיפים הופכים לחוטפים)
קטגורית החטיפים היא קודם כל ממלכת הילדים.
כשחשבנו על דברים חווייתיים, מסתוריים, מרתקים והרפתקניים, שיצליחו לחבר את הקטגוריה לעולם החוויתי של הילדים, ולילד שבכל אחד מאיתנו, ספינת פירטים נראתה לנו רעיון מצוין.

כשצללנו פנימה הבנו שכיוון שחטיפים יוצרים הרבה fun, חשוב לעטוף את הקונה בחוויה ולא להסתפק רק בתמונה רחוקה.
הבעיה הגדולה שאיתה התמודדנו היתה איך להשתמש בראש הגונדולה, שבהיותו שטח מסחרי חשוב לא ניתן לוותר עליו, ובכל זאת לא לפגום במראה הספינה.
התוצאות מראות שבסופו של דבר הצלחנו להשתמש בכל השטחים המסחריים וליצור חוויה שמדברת לכל הגילאים.

הידעת?
התרנים הורמו לגובה של 7 מטרים, שהם 3 ס"מ פחות מהגובה המקסימלי המותר בחנות.

Made in chocoland

(מותק, הילדים התכווצו או שהשוקולדים גדלו?)

באגף השוקולדים רצינו ליצור אימפקט של ממלכה, עם סמלי מלוכה, שהמתוקים שולטים בכל.
כיאה לממלכת שוקולד הלבנים עשויות מקוביות שוקולד, והבית של המכשפה מ"עמי ותמי" עומד ברקע העיצוב.
משם המשכנו עם ראשי הגונדולה שיוצרו מלוחות פח חתוכים בלייזר, ששולבו בהם ארגזי שקפים מוארים.
לאורך המעבר תלינו גשרים ממתכת ועליהם הונחו מותגים מוגדלים מהקטגוריה.
במעבר עצמו יש נוכחות לשלוש שכבות אינפורמציה: האחורית מהווה רקע אחיד, בין שדה לשדה מפריד עמוד שילוט להגדרת הקטגוריה, ובין כל שני שדות תלויה צלחת על-גבי זרוע ועליה הגדלות של מוצרים.

הידעת?
קוביית השוקולד שנגזרת משוקולד פרה, השוקולד המפורסם והנמכר ביותר ישראל, היתה הבסיס לעיצוב הראשון בחנות.

שביל החלב

(סתם, שביל הדגנים אבל עם הרבה חלב)
מחקרים רבים מראים שהסמיכות בין קטגוריות הדגנים והחלב מגבירה את המכירות בשתי הקטגוריות. אלא שכאן זה לא התאפשר, לעוגמת נפשם של הספקים והיצרנים במחלקת הדגנים, ולכן העיצוב מדגיש במיוחד את השילוב המנצח של חלב ודגנים. במילים אחרות, באמצעות העיצוב הבאנו את החלב לתוך המחלקה.

קופסאות הדגנים המוגדלות יוצרו מפריסת מתכת. בגלל משקלן הגדול נאלצנו להשתמש בזרוע קונסטרוקטיבית מאסיבית שהתחברה אל ראש השדות.
במקביל, החלטנו להטות את הקופסה, עובדה שגרמה להיפוך הכיתוב שעל גבי האריזה.

לשונית החלב יוצרה בחיתוך צורני מפי.וי.סי דחוס, עליו הוצמדה מדבקה של הדמיית חלב ולבסוף הוצמדו דגנים מוגדלים במגוון צורות.

מעל כל שם חברה, שמנו אימיג'ים פיסוליים שמחזקים את ההבטחה של כל חברה.

הידעת?
15 דגמים שונים נדרשו עד שהוחלט על הדגם הסופי של הקופסה והחלב הניגר.

מערת הקרח

(הקונספט שהפשיר את המאבקים התוססים ביותר)
במדינה בה הצריכה של משקאות קלים לנפש היא מהגבוהות בעולם, ועל המותגים המובילים בעולם להסתדר ב-80 מ"ר, נדרש סופר-קונספט לקטגורית המשקאות הקלים שיהיה מקובל על כל היצרנים והמשווקים.

ההתחלה היתה דווקא קלה. היה ברור שזו מחלקה שחייבת בידוד טוטאלי. לכן רצינו ליצור מבנה שנותן תחושה של עולם שלם, מכובד ומיוחד, עם תקרה סגורה מלמעלה שמקיף את הקונים. עזרה גם העובדה שמדובר בקטגוריה בעלת רוחב כפול עם במות מכירה באמצע.

עכשיו, נשאר רק למצוא קונספט שיטיב עם כל המותגים...
בשלושת החודשים הבאים הגשנו 28 המחשות שונות: אקסטרים עם מצנחים, קייקים, המחשות מעולם המוסיקה, שימוש בבקבוקים עם משחקי סאונד ואור, ועוד ועוד.

בסופו של דבר הצענו את הרעיון של מערת הקרח. כל הספקים אהבו את הרעיון, אלא שאז התברר שקשה מאוד לחקות קרח בצורה מוצלחת.
חודשיים של ניסיונות הניבו אינספור חומרים וטכנולוגיות; פוליאסטר, יציקות קלקר בציפוי צבעוני וסיבי זכוכית דחוסים, פלסטיק בתבניות, לוחות פרספקס ועליהם הקרנה של תמונות קרח, יריעות ניילון עם משחקי תאורה ועוד.

המפנה הגיע כשהוחלט שהקרח מחוץ למערה ובתוכה יקבלו טיפול שונה בהתאם למגבלות שטח ועמידות.
פתאום היה ברור שהדבר אפשרי, אבל אז צצה בעיה חדשה: נותר רק חודש אחד עד פתיחת החנות, כשהערכת הזמן שלנו לביצוע היתה 3 חודשים.
בישיבה משותפת של בעלי החנות, המפיקים, המעצבים ואנשי ההתקנה, הוחלט שלמרות לוח הזמנים הבלתי אפשרי, אנחנו "עושים את זה", כשאת במות האמצע נספק רק כחודש לאחר הפתיחה.
ההתגייסות של כל הצוותים, וההבנה שאי אפשר לפתוח חנות כזו ללא מחלקת משקאות, גרמה לכך שבלילות הראשונים לאחר הפתיחה, מ-22:00 ועד 6 בבוקר ציירים עמדו במחלקה והשלימו את צביעת ההצללות והדקויות הסופיות של הדמיות הקרח.
היום, צריך לעמוד בתוך המערה כדי להרגיש את העוצמה של המערה שעוטפת אותך ו... את הקור חודר לעצמות.

הפאב

(מזיגה של כיף ונוסטלגיה)
כשחושבים על בירה טובה מיד עולה ההבטחה לכיף ואיתה החוויה המשכרת של בילויים עם חברים, צפייה במשחקי ספורט או לילות מלאי חושניות.
לכן את 8 מ' אורך ו-3.5 מ' גובה שהוקצו לקטגוריה כיסינו בהגדלות של ברזי בירה, דליי קרח וכוסות, לוגואים בעלי נפח, לוגואים מאורכים, מוטות תאורה מעולם ההופעות החיות, רמקולים מעולם הרוק'נרול, אימג'ים אינטימיים, מסך פלסמה שמשדר ערוצי ספורט ו"לדים" מנצנצים מעולם המועדונים, כשכל האלמנטים בשפה עדכנית ועכשווית.
רצינו ליצור מצב, שכמו בפאב, לא משנה איך הגעת, תשאיר את הכל מאחור ותתמכר לתחושה.

גשר לאיטליה

(מצד אחד פסטה מצד שני אסם)
יש באיטליה משהו שאין לאחרים. האמנות, האדריכלות, האפנה וכמובן האוכל הנפלא ובראשו הפסטה והרטבים.
ואם מחלקת המשקאות היא הרחבה ביותר בחנות, אז קטגוריית הפסטה והרטבים היא הארוכה ביותר.
אסם, תפארת תעשיית המזון של מדינת ישראל, מובילת קטגורית הפסטה עם הסיסמא: "טעם שמחזיר אותי הביתה".
אז איך מגשרים על כך ש"הביתה" אצל אסם הוא כאן, בישראל, אבל פסטה זה קודם כל איטליה? מביאים את הווי הרחוב האיטלקי. את איטליה העממית עם הבישול הביתי, ותמונות אווירה בחלונות הבתים שמשדרות ביתיות וניחוח ביתי.

תינוקות וילדים

(בואו נקרא לילד בשמו)
כביכול, למה להשקיע בעיצוב במחלקה שהקנייה בה די קשיחה? אמא שצריכה מזון לתינוק תקנה בכל מקרה. ואם היא החליטה שמזון לתינוקות קונים רק בדרגסטור יהיה קשה מאד לשנות את ההחלטה הזו.
המוצרים הם לא "מוצרי אימפולס" שנקנים בהחלטה רגעית, והנאמנות למותגים גבוהה.
למרות זאת ההנחיה שקיבלנו היתה ליצור עיצוב שינעים את זמן השהייה במחלקה, ויעניק להורים הרגשה נעימה של מקום מקצועי ומחובר לצרכי התינוק.
בהתאם לכך יצרנו במקום תחושה של כניסה לחדר משחקים עם הגדלות של צעצועים פשוטים ואוניברסליים.

עוגה, עוגה

המוצרים עצמם מפתים מספיק. רק נכנסת למעבר וכבר בא לך לחטוף משהו. לכן, החלק שלנו הוא למשוך את הלקוח להיכנס לקטגוריה, ולחזק את הפיתוי הקיים ממילא במוצרים ובאריזות.
העבודה של המעצבים היתה פשוטה יחסית. חיזוק הגרפיקה הקיימת של המוצרים והגדלות מפתות שלהם, בסיסטמה אחידה פחות או יותר ועל גבי מדפים צבעוניים.

טוב שמן זית טוב

שמן זית מתחבר לפשטות, טבעיות עם חוויה מקומית ושורשית.

כחיזוק לתחושות אילו וליצירת הרושם שמדובר בשמן איכותי וטרי יצרנו מראה נקי עם אבני רחיים שנראות אמיתיות, למרות שהן עשויות מסיבי זכוכית דחוסים.

ישר מהפרדס

כולם רוצים לשתות מיצים טבעיים, לכן המיצים הארוזים, נמצאים בתוך הסביבה ה"טבעית" שלהם - בפרדס.

תשתה הרבה
תה ואביזרי ההגשה היא קטגוריה שהתפתחה מאד בשנים האחרונות. המגוון העצום מחייב התייחסות מיוחדת, וכאן שוב, מעולם הפנטזיה, הגדלות ענק של קנקני תה וספלים מרחפים באוויר.

תתחילו בכביסה

הכניסה לחנות נעשית דווקא דרך קטגוריות המוצרים לכביסה, נייר טואלט וטיטולים. זו בחירה בלתי שגרתית שחייבה עיצוב שיכניס מיד את הלקוחות לעולם המיוחד של החנות.

כדי להתמודד עם האתגר השתמשנו באטבים ענקיים כתוחמים בין השדות, לצד המוצרים הרגילים והמוכרים. זה יצר אוירה נעימה, משעשעת, צבעונית ונקייה למוצרים סטנדרטיים ונטולי "שיק" השייכים למציאות היומיומית האפורה משהו.

גם נייר טואלט וחיתולים

בהתאם לקונספט העיצובי בכביסה כך גם בקטגוריה זו, הכריות וגלילי נייר הטואלט התלויים, מרמזים על רכות ונעימות ומעניקות מימד משעשע לקטגוריה שלא זוכה בדרך כלל בתהילה.

עמק היין

איזור היין מעניק בידול והתייחסות מקצועית שנדרשת בקטגוריה כזו, עם אוירה כפרית וקרירה בניחוחות בין לאומיים.

Bonjour Patisserie

מתחם המאפים של בונז'ור תוכנן כמרחב פתוח ומזמין, שבו דברי המאפה הטריים פרושים לעיני הלקוחות ויוצרים חגיגת חושים.
הבמות המרכזיות יוצרו ע"י שילוב של לוחות עץ אורן ופורניר תואם, לשמירה על הצורה האליפטית. בסוף עבודת הנגרות חופה העץ בלוחות מוקצפים דמויי לבנים אדומות.

בראש אחר

(איך לסדר את הראש ו...למכור)
במחלקות personal care (טיפוח אישי) ו-home care (טיפוח הבית) יש דומיננטיות למותגים מוכרים וחזקים מכל העולם, שכל אחד מהם משקיע הרבה גם בטיפוח המותג.
מצד שני, מנקודת מבט הצרכן, לא נכון למקם יחד את כל המוצרים של אותו מותג ולערבב שמפו ומרכך עם חומרי ניקוי ומשחות שיניים.

התמצאות קלה של הלקוח, שהיא הקובעת, מחייבת קטגוריות מוצרים מובחנות. כך, השמפואים של כל החברות ימוקמו זה לצד זה, מוצרי טיפוח לשיער, משחות השיניים וכו'.

לכן, הוחלט שפתרונות הנראות הכללית, הצורנית והחומרית, של מחלקות ה- personal care ו- home careיהיו אחידים, אולם השטחים הגרפיים בחזית המדפים ובהדר ישדרו את המסרים של כל מותג ויקבלו שטף אור, המכבד אותו.

כך נוצרה חוויה ייחודית לחנות: סדר ויזואלי, התמצאות נוחה ללקוח ובמה לשדר את המסרים של המותגים.
המותגים המשמעותיים הוגדלו ונתלו באוויר, כאילו רק הרגע הוצנחו ממטוסים (שכבר נחתו ונמצאים בסופי המעברים), והם עדיין מרחפים מעל המחלקה.

בגלל החוזק המיתוגי של המוצרים במחלקות ה-personal care ו- home careהוחלט שלא לעשות שימוש בראשי הגונדולה למבצעים מתחלפים כנהוג, אלא להתייחס אליהם כאל בית של מוצר מסוים ולתת להם במה.

 

veliva – עיצוב שמוכר
ל-veliva ניסיון של 15 שנה בעיצוב נקודות מכירה ואביזרים לנקודות מכירה, כשההתמחות שלנו היא בעיצוב פונקציונלי להגדלת המכירות.

אנחנו מתמקדים בניהול נראות, מתן פתרונות למסחור חזותי וליווי מקצועי לחנויות קמעונאיות מתחומים שונים: קוסמטיקה, מזון, תקשורת, DIT, ספורט ועוד.

הידע הרב והניסיון שצברנו במגוון תחומים מאפשר לנו לפעול בכל תחום בארץ ובעולם, להעביר ידע מתחום לתחום וליצור פתרונות עיצוביים ושיווקיים רעננים, מקוריים וחדשניים.

כיום Veliva היא החברה המובילה בתחומה בארץ, ובשנתיים האחרונות אנחנו פועלים גם בשוק העולמי. מוצרי החברה נמכרו כבר באנגליה, גרמניה, ארה"ב, הולנד, ספרד, דרום-אפריקה, אירלנד, נורבגיה.